Parayleisurheilun maailmanmestaruuskilpailujen miesten F57-luokan kuulantyöntö sai farssimaiset piirteet.
Parayleisurheilun MM-kisoissa nähtiin draamaa kuulantyönnön F57-luokassa, kun Teijo Kööpikän sijoitus vaihteli useaan otteeseen protestien seurauksena. Lauantai-iltana hän nousi jo pronssille, mutta sunnuntain lopullisissa tuloksissa Kööpikkä sijoittui neljänneksi.
Teijo Kööpikkä työnsi lauantain finaalissa parhaimmillaan 14,51 metriä ja sijoittui aluksi neljänneksi. Kilpailun jälkeen Brasilian Thiago Paulino dos Santosin kolme parasta työntöä hylättiin, ja Kööpikkä nousi tulosten tarkistuksen jälkeen kolmannelle sijalle.
Sunnuntaina käsiteltiin vielä useita vastalauseita. Lopulta Saudi-Arabian protesti johti siihen, että kilpailun tuomaristo hylkäsi myös Kööpikän parhaan 14,51 metrin työnnön.
Kööpikkä pysyi kuitenkin neljännellä sijalla tuloksellaan 14,47 metriä, joka jäi vain niukasti mitalisijojen ulkopuolelle.
Suomen joukkue päätti kisat tällä tuloksella ja yhdellä mitalilla, jonka toi Iida Lounela hopeaa T12-luokan pituushypyssä.
