Supertähti Lionel Messi, 34, ja Paris Saint-Germain ovat tehneet kahden vuoden sopimuksen, jossa on optio kolmannesta vuodesta.![]()
Ranskalaisseura PSG vahvisti jalkapallotähti Lionel Messin sopimuksen seuran kanssa Suomen aikaa myöhään tiistaina. Sopimus on kaksivuotinen ja siinä on optio lisävuodesta. PSG ilmoitti asiasta sivustollaan.
Messi, 34, jätti 13-vuotiaasta lähtien edustamansa espanjalaisen Barcelonan, kun jatkosopimus kävi mahdottomaksi Espanjan liigan taloussääntöjen takia. Mediatietojen mukaan Messin sopimus on vuotuiselta arvoltaan 35 miljoonaa euroa. Messi saattaa tehdä debyyttinsä PSG:n riveissä lauantaina kotiottelussa Strasbourgia vastaan.
A new 💎 in Paris !
— Paris Saint-Germain (@PSG_inside) August 10, 2021
PSGxMESSI ❤️💙 pic.twitter.com/2JpYSRtpCy
– Odotan malttamattomana uuden luvun aloittamista urallani. Seura ja sen visiot ovat aivan sopusoinnussa omien tavoitteideni kanssa, Messi viestitti seuran sivuilla.
– Tiedän, kuinka lahjakkaita pelaajat ja koko henkilökunta ovat tässä seurassa. Haluan olla rakentamassa heidän rinnallaan jotain suurta seuralle ja sen kannattajille, jatkoi Messi seuran sivuilla.
Argentiinalaistaituri pelaa PSG:ssä numerolla 30.
