Puolassa viime kaudella pelannut Jere Vertanen suuntaa ensi kaudeksi Britteinsaarten EIHL-sarjassa pelaavaan Coventry Blazeen.
NIHL:ssä pelaa 10 joukkuetta, joista 5 on Englannista, kolme Skotlannista, yksi Walesista ja yksi Pohjois-Irlannista. Joukkueet on jaettu pohjoisen ja etelän ryhmiin. Jyväskyläislähtöisen 26-vuotiaan Jere Vertasen tulevan kauden joukkue on Coventry Blaze. Puolustaja Vertanen solmi yksivuotisen sopimuksen Coventryn kanssa.
Vertanen liittyy Blazeen vaikuttavan kauden jälkeen Puolassa Unia Oswiecimin joukkueessa, jossa hän teki 32 pistettä (seitsemän maalia, 25 syöttöä) 33 runkosarjaottelussa ja lisäsi vielä kuusi pistettä (kolme maalia, kolme syöttöä) 11 playoff-ottelussa. Vertanen on myös esittänyt taitonsa Champions Hockey Leaguessa, jossa hän teki kolme pistettä (yksi maali, kaksi syöttöä) viidessä ottelussa.
195-senttisenä Vertanen on hallitseva puolustaja, jolla on voimakas laukaus. Ennen siirtymistään Puolaan hän pelasi neljä kautta Suomen Mestiksessä, jossa hän rakensi mainettaan yhtenä liigan parhaista hyökkäävistä puolustajista.
Vertasen erinomainen kausi oli 2021–22, jolloin hän auttoi Ketterän Mestiksen mestaruuteen. Hän teki 35 pistettä (kahdeksan maalia, 27 syöttöä) 47 runkosarjaottelussa ja johti liigaa pudotuspelien pisteissä tehoilla 11 pistettä (neljä maalia, seitsemän syöttöä) 17 ottelussa. Samalla kaudella hänet valittiin Mestiksen toiseen tähdistökentälliseen, hän johti kaikkia puolustajia pudotuspelien maaleissa, syötöissä ja pisteissä, voitti Suomen Cupin ja ansaitsi kutsun Liigaan, jossa pelasi kaksi ottelua Kärpät-joukkueessa.
Vertanen jatkoi vahvoja otteitaan seuraavalla kaudella auttaen Ketterää saavuttamaan pudotuspelien loppuottelun ja hopeaa.
Vertanen on pelannut Mestiksessä 162 runkosarjaottelua tehden 121 pistettä (35 maalia, 86 syöttöä) sekä lisäksi 23 pistettä (kahdeksan maalia, 15 syöttöä) 40 pudotuspeliottelussa.
– Jere on iso, monipuolinen puolustaja. Hän luistelee hyvin ja käyttää taitavasti tilaa puolustusalueella. Hyökkäyspäässä hän on taitava syöttäjä, joka auttaa meitä pelaamaan nopeaa peliämme. Olemme innoissamme saadessamme hänet joukkoomme tälle kaudelle, kommentoi innoissaan seuran päävalmentaja Kevin Moore.
✍🏻 Roster 𝗙𝗶𝗻𝗻𝗶𝘀𝗵𝗲𝗱 🇫🇮 ✅ 🔗 https://t.co/G3DEq13kqs pic.twitter.com/oWNmAcrf6y
— Coventry Blaze 🐲🏒 (@covblazehockey) August 21, 2025
