35-vuotias hyökkääjä Kai Kantola palaa loppukauden kattavalla sopimuksella KalPaan.
KalPa tiedottaa verkkosivuillaan solmineensa loppukauden kattavan pelaajasopimuksen 35-vuotiaan Kai Kantolan kanssa.
KalPa kannattajien suosikkipelaaja Liiga-kaukaloiden todellinen taistelija 35-vuotias Kantola on kuopiolaisyleisölle tuttu pelaaja, sillä hän edusti savolaisten ylpeyttä KalPaa neljällä kaudella vuosina 2017-2021.
– Saamme ”Kaitsusta” pelaajan, joka tuo mukanaan johtajuutta, karismaa, erikoistilanneosaamista ja runsaasti kokemusta joukkueeseen. Kaitsu tuntee talon tavat ja meidän tapamme pelata, joten hänen on helppo hypätä mukaan tähän junaan, KalPan urheilujohtaja Anssi Laine sanoo KalPan sivuilla.
Sheriffi-Kantola on pelannut KalPa-paidassa 197:ssä runkosarjaottelua tehopistein 52+65=117. Kahdella viimeisellä KalPa-kaudellaan Kantola oli kuopiolaismiehistön paras maalintekijä, kun hän viimeisteli kaudella 2019–2020 yhteensä upeat 20 maalia ja kaudella 2020–2021 komeat 19 maalia. Playoffs-otteluita Kantolan vyölle kertyi aiemman KalPa-visiitin aikana yhteensä 21 kappaletta pistein 7+2=9.
– Kamppailupeli on koventunut Liigassa entisestään ja Kantola on ehdotonta Liigan eliittiä kamppailupelissä, KalPan urheilujohtaja Laine päättää.
Alkukauden Kantola edusti Turun Palloseuraa, jossa hän pelasi 10 Liiga-ottelua ilman tehopisteitä sekä kolme CHL-ottelua tehden yhden maalin ja kaksi maalisyöttöä. Liiga-urallaan Kantola on KalPan ja TPS:n lisäksi edustanut Ilvestä, HIFK:ta, KooKoota sekä Espoon Bluesia. Liigan runkosarjaotteluita Kantolalla on vyöllään kaikkiaan 564 kappaletta 12 kauden aikana.
Kantola on oikealta ampuva, joka liittyi tänään maanantaina savolaisten miehistön harjoitusvahvuuteen ja on mukana KalPan kokoonpanossa jo keskiviikon vierasottelussa Mikkelissä Jukureita vastaan.
