Jääkiekko
Nyt lähtivät Leijonien kultavahti ja seurakaveri KHL:stä pakoon
Sibir Novosibirskin suomalaiskaksikko Harri Säteri ja Jyrki Jokipakka ovat jättäneet seuransa.
Suomalaiskaksikko maalivahti Harri Säteri ja puolustaja Jyrki Jokipakka ovat jättäneet KHL-joukkueen Sibir Novosibirskin. Joukkue tiedotti asiasta Twitter-tilillään.
32-vuotias maalivahti Harri Säteri ja 30-vuotias puolustaja Jyrki Jokipakka liittyivät näin suomalaisten pakoon KHL:stä. Sibir Novosibirskin vastustaja on Salavat Julajev Ufa, josta lähti tänään aikaisemmin kaikki suomalaispelaajat.
Pekingin olympialaisissa Leijonien ykkösvahdiksi noussut ja olympiakultaan torjui Säteri on edustanut Sibiriä vuodesta 2019 lähtien. Hän pelasi tällä kaudella KHL:ssä 38 ottelua torjuntaprosentilla 92,6.
Jokipakka on myös edustanut Sibiriä vuodesta 2019 lähtien. Tällä kaudella Jokipakka pelasi Sibir Novosibirskin paidassa runkosarjassa 31 ottelua tehoin 3+11. Pudotuspelejä yksi ottelua ja plus-miinustilasto +1.
⚡Харри Сятери и Юрки Йокипакка покинули расположение "Сибири" и не примут участия в оставшихся играх плей-офф.
— Hockey Club Sibir (@hcsibir) March 4, 2022
Спасибо за вашу работу в нашем клубе, ребята. pic.twitter.com/bsSn309ufN
Vixi