Liigaseura Tampereen Ilves lähettää nuoren hyökkääjänsä Eemil Laurellin, 21, vuokralle Imatran Ketterään.
Laurellin vuokrasopimus on toistaiseksi voimassa oleva. Siirto tapahtuu Ilveksen ja Ketterän viime viikolla julkistaman vuokrayhteistyösopimuksen puitteissa.
Ilves-kasvatti pelasi viime kaudella U20 SM-sarjan runkosarjassa 21 ottelua ja teki niissä tehot 20+9=29. Pudotuspeleissä Laurell viimeisteli 11 ottelussa tehot 8+5=13. Hän pelasi viime kaudella Ilveksen Liigajoukkueessa yhdeksän ottelua ilman tehopisteitä, ja hänen plusmiinustilastonsa oli -3. Lisäksi hänelle kertyi kuusi CHL-ottelua, joissa hyökkääjä teki tehot 2+1=3.
Tampereella syntynyt Laurell on oikealta laukova hyökkääjä. Hän on 182 senttimetriä pitkä ja painaa 75 kiloa.
Ilveksen ja Ketterän välinen yhteistyösopimus mahdollistaa lähtökohtaisesti yhden Ilves-pelaajan lähettämisen kerrallaan vuokralle imatralaisjoukkueeseen.
