23-vuotias Oskari Laaksonen on seuraava Dallas Starsin suomalaispelaaja organisaatiossaan.
NHL-joukkueet Buffalo Sabres ja Dallas Stars pelaajakaupan, jonka myötä 23-vuotias Oskari Laaksonen suuntaa Dallasiin ja toiseen suuntaa siirtyy 25-vuotias yhdysvaltalaispuolustaja Joseph Cecconi.
Tampereen Ilveksen kasvatti Laaksonen on kiekkoillut Pohjois-Amerikassa kaudesta 2020-21 lähtien ainoastaan AHL-otteluita Buffa Sabresin farmijoukkueessa Rochester Americansin riveissä.
Tällä kaudella Laaksonen on pelannut 10 ottelua AHL:ssä saalistaen vain kaksi syöttöpistettä. Viime kaudella hänelle kertyi AHL:n runkosarjassa 71 ottelua, joissa hän onnistui hankkimaan tehot 5+29=34.
Dallasissa on tutusti vahva suomalaisedustus: seuran NHL-miehistöön kuuluvat puolustajat Miro Heiskanen, Esa Lindell ja Jani Hakanpää sekä hyökkääjät Roope Hintz ja Joel Kiviranta. Laaksonen on AHL:ssä tällä erää Texas Starsin ainoa suomalainen.
Laaksonen on Buffalon vuoden 2017 kolmoskierroksen varaus.
