Japanilainen Corteccia näyttää puunkuorelta, mutta on lähes näkymättömän ohutta suklaata.
Japanissa osataan viedä monet asiat äärimmäisyyksiin. Joskus se tarkoittaa teknologiaa, joskus junien täsmällisyyttä ja joskus sitä, että suklaasta tehdään niin ohutta, että se on melkein enemmän ajatus kuin herkku.
Tokiossa toimiva MATTE Bottega del Cioccolato on noussut huomion kohteeksi erikoisella suklaajälkiruoallaan, jonka nimi on Corteccia. Nimi tarkoittaa italiaksi puunkuorta, mikä sopii herkulle mainiosti, sillä valmis suklaa muistuttaa muodoltaan ohutta ja epäsäännöllistä puunkuoren palaa.
Kyse ei kuitenkaan ole tavallisesta suklaalevystä. Corteccia koostuu vain 0,03 millimetriä paksusta suklaakerroksesta, joka rullataan lopuksi muotoon, joka tuo mieleen pienen oksan tai puunkuoren. Lopputulos näyttää enemmän taideteokselta kuin perinteiseltä makeiselta.
MATTE Bottega del Cioccolato avattiin helmikuussa 2024 Tokion Azabudai Hills Garden Plazaan. Liike on tehnyt nopeasti nimeä juuri tällä erikoisella jälkiruoalla, jota on kuvailtu jopa insinööritaidon ihmeeksi. Eikä ihme, sillä suklaan saaminen vain 0,03 millimetrin paksuiseksi ei ole aivan yksinkertainen temppu.
Corteccian taustalla on japanilaisen makeismestarin ja MATTE:n perustajan Matteo Sancliccan ajatus siitä, että suklaan parhaat hetket syntyvät juuri silloin, kun se alkaa sulaa suussa. Ohut suklaakerros on suunniteltu sulamaan lähes välittömästi kielellä, jolloin syöjä saa mahdollisimman kevyen ja nopeasti katoavan suutuntuman.
Suklaan valmistuksessa käytetään erityistä konetta, jota kehitettiin noin puolentoista vuoden ajan yhdessä paikallisen koneasiantuntijan kanssa. Koneen avulla suklaa voidaan painaa ja kaulia poikkeuksellisen ohueksi kerrokseksi. Vaikka vastaavanlaisia laitteita voi löytyä muualtakin maailmasta, MATTE:n käyttämän koneen kerrotaan olevan käytännössä ainutlaatuinen juuri tämän ohuuden saavuttamisessa.
Corteccia on saanut vaikutteita italialaisista kerroksellisista suklaista, mutta japanilaisessa käsittelyssä idea on viety aivan omalle tasolleen. Siinä missä tavallinen suklaapala rapsahtaa hampaissa ja sulaa hitaasti, Corteccian idea on lähes päinvastainen. Se on niin ohut, että sen pitäisi kadota suuhun lähes saman tien.
Tässä kohtaa voi tietysti kysyä, tarvitseeko suklaan olla näin ohutta.
Vastaus on sama kuin monessa muussakin ruokamaailman erikoisuudessa: ei välttämättä tarvitse, mutta juuri siksi se on kiinnostavaa. Corteccia ei ole arkinen suklaapatukka, jonka nappaa marketin kassalta mukaan. Se on enemmänkin kokemus, jossa makeinen, käsityö ja pieni hulluus kohtaavat.
Sosiaalisessa mediassa Corteccia on herättänyt paljon huomiota, ja moni on yrittänyt jäljitellä sitä. Toistaiseksi se ei ole kuitenkaan onnistunut helposti, koska suklaan valmistuksessa käytetty kone löytyy vain MATTE:n omasta tokion työpajasta.
Japanissa ruoka ja makeiset ovat usein muutakin kuin pelkkää syötävää. Ne voivat olla ulkonäöltään tarkkaan mietittyjä, käsityönä viimeisteltyjä ja joskus lähes taiteeksi nostettuja kokonaisuuksia. Corteccia sopii tähän ajatukseen täydellisesti. Se on suklaata, mutta samalla se on myös pieni tekninen ja esteettinen näytös.
Ehkä juuri siksi se kiinnostaa.
Maailmassa on nähty jättimäisiä hampurilaisia, tulisia kastikkeita, oudon värisiä makeisia ja kaikenlaisia ruokahulluuksia. Corteccia kulkee toiseen suuntaan. Se ei yritä olla suurin, tulisin tai raskain. Se yrittää olla melkein olematon.
Ja juuri se tekee siitä erikoisen.
0,03 millimetriä suklaata ei kuulosta paljolta. Silti se riittää siihen, että jälkiruoasta puhutaan ympäri maailmaa. Joskus makea ihme voi olla niin ohut, että sitä tuskin uskaltaa hengittää rikki.
Lähde: ODDITYCENTRAL.COM
