Rodeo starttasi kiertueensa ja julkaisi uuden singlen juuri perjantaina 13. – sattumaa vai kohtaloa?
Perjantai 13. päivä sai tänä vuonna aivan uuden sävyn, kun kotimainen kokoonpano Rodeo aloitti kesäkiertueensa Lahdesta. Samaan aikaan julkaistiin myös uusi singlekappale nimeltä Kesähäät joka on tuore lisä huhtikuussa julkaistun debyyttialbumin jatkoksi.
Rodeon RODEOKESÄ ’25-kiertue kattaa useita kesän suuria festareita, ja tunnelma on bändin mukaan korkealla. Kolmesti Tavastian loppuunmyynyt yhtye koostuu artisteista Anna Puu, Erin ja Ida Paul, jotka kertovat kappaleen syntyneen lähes sattumalta, luovan kukinnan jatkona.
– Meillä ei ollut suunnitelmissa tehdä uutta biisiä heti albumin jälkeen, mutta Kesähäät vain tuli – se kirjoitti itse itsensä, kolmikko kertoo.
Kappaleen tuotannosta vastaa Jukka Immonen, ja musiikissa kuuluu Rodeon tunnistettava tyyli: country-henkistä tarinankerrontaa modernilla pop-soundilla. Kesähäät on rakkauslaulu, jossa yhdistyvät haave, kesä ja karkumatka.
Rodeo lupaa keikoillaan iloa, voimaa ja tunteita – ja mikäpä sopisi paremmin juhannuksen kynnykselle kuin laulu kesähäistä.
Rodeo − RODEOKESÄ ’25 -kiertue
PE 27.06. Seinäjoki, Provinssi
LA 28.06. Iskelmä Festivaali, Jämsä
TO 03.07. Kuopio Wine Festival, Kuopio
LA 05.07. Wanaja Festival, Hämeenlinna
SU 06.07. Ruisrock, Turku
TO 10.07. Allas Live, Helsinki
PE 11.07. Suomipop Festivaali, Jyväskylä
LA 12.07. Mansikkakarnevaalit, Suonenjoki
TO 17.07. Pori Jazz, Pori
PE 18.07. Ilosaarirock, Joensuu
LA 19.07. Tammerfest, Tampere
PE 25.07. Laukon kartanon puistokonsertti, Vesilahti
LA 26.07. Qstock, Oulu
TO 31.07. Vaasa Festival, Vaasa
PE 01.08. À la Park, Helsinki
LA 02.08. Siltakemmakat, Puumala
PE 15.08. Krapin Puutarhajuhlat, Tuusula
LA 23.08. Kainuun Musiikkijuhlat, Kajaani
