Jääkiekko

Takavuosien Liigan maalikuningas Olli Palola jatkaa loppukauden IK Oskarshamnissa

Takavuosien Liigan maalikuningas Olli Palola pelaa loppukauden IK Oskarshamnissa.SHL:n jumbojoukkue IK Oskarshamn tiedotti eilen perjantaina verkkosivuillaan solmineensa loppukauden kattavan pelaajasopimuksen suomalaislaituri Olli Palolan kanssa.

35-vuotias Palola oli tryout-sopimuksella IK Oskarshamnissa ja hän ehti pelaamaan viisi SHL-ottelua tehden vain yhden maalin. Nämä näytöt riittivät loppukauden mittaiseen sopimukseen.

– Palola on pärjännyt meillä hyvin ja on kasvanut meidän tapaamme pelata. Hän on tärkeä joukkueelle ja olemme iloisia, että hän haluaa pysyä IK:ssä, seurapomo Thomas Fröberg toteaa seuran tiedotteessa.

Palola on kaksi kertainen Liigan maalikuningas vuosilta 2014 ja 2015 edustaen molemmilla kerroilla Tapparaa. Edellisen kerran Palola kiekkoili Liigassa kaudella 2022–2023 edustaen HIFK:ta.

Vixi