Suomalaislaituri Miku Ronkainen vaihtaa seuraa Tanskan pääsarjassa. Rødovre Mighty Bulls tiedotti verkkosivuillaan perjantaina hankkineensa 28-vuotiaan Ronkaisen riveihinsä kaudeksi 2026–2027.
Ronkainen siirtyy Rødovreen Esbjerg Energystä. Mighty Bulls kuvailee suomalaispelaajaa yhdeksi Metal Ligaenin merkittävimmistä hyökkäyspään pelaajista. Seuran mukaan Ronkainen teki viime kaudella keskimäärin yhden tehopisteen ottelua kohden.
Rødovren päävalmentaja Ville Hämäläinen kehuu Ronkaista nopeaksi ja teknisesti taitavaksi pelaajaksi, joka tuntee Tanskan pääsarjan ja pystyy ottamaan suuren roolin joukkueen hyökkäyspelissä.
– Miku sopii erittäin hyvin joukkueeseemme. Hän tuo mukanaan sekä pelillistä laatua että vahvaa luonnetta, Hämäläinen kommentoi seuran tiedotteessa.
Ronkainen itse kertoo odottavansa innolla liittymistä Rødovre Mighty Bullsin joukkueeseen ja seuran kannattajien tapaamista Holger Danske Arenalla.
Uudessakaupungissa 21. elokuuta 1997 syntynyt Ronkainen on Forssan Palloseuran kasvatti. Hän pelasi Suomessa viimeksi kaudella 2024–2025 TUTO Hockeyn riveissä.
Ronkainen viimeisteli tuolloin Mestiksen runkosarjan 49 ottelussa tehot 18+33=51. Pudotuspeleissä hän pelasi kolme ottelua ja kirjautti yhden syöttöpisteen.
Kaikkiaan Ronkainen on pelannut Mestiksen runkosarjassa kuudella kaudella 185 ottelua tehoin 67+95=162. Pudotuspeleissä hänelle on kertynyt 31 ottelua ja 25 tehopistettä, jotka ovat jakautuneet kahdeksaan maaliin ja 17 syöttöpisteeseen.
TUTO Hockeyn lisäksi Ronkainen on edustanut Mestiksessä FPS:ää ja Imatran Ketterää.
Rødovre kertoo sopimuksen olevan vielä ehdollinen ja vaativan Tanskan jääkiekkoliiton hyväksynnän.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
