Jääkiekko
NHL-toimittaja: Juuse Sarokselle neljän vuoden jatkosopimus
NHL-toimittaja Elliotte Friedman kertoo, että suomalaismaalivahti Juuse Saros olisi tehnyt nelivuotisen jatkosopimuksen Nashville Predatorsin kanssa.
NHL-toimittaja Elliotte Friedman twiittasi eilen maanantaina, että 26-vuotias suomalaismaalivahti Juuse Saros on solminut nelivuotisen jatkosopimuksen Nashville Predatorsin kanssa. Saros nettoaisi sopimuksesta 20 miljoonaa dollaria, eli keskimäärin vuosiansio on viisi miljoonaa dollaria.
Saros teki NHL-debyyttinsä kaudella 2015−16 ja vakiinnutti asemansa kakkosmaalivahtina seuraavalla kaudella. Saros on pelannut Nashvillen paidassa 155 runkosarjaottelua, joista 76 on merkitty voitoiksi. Pudostuspeleissä Saros on esiintynyt 17 ottelussa. Pelimäärät ovat kasvaneet viime vuosien aikana ja Saroksesta on pedattu uransa päättäneen Pekka Rinteen manttelinperijää.
Raimo Jalo