Liigaseura Mikkelin Jukurit on tehnyt sopimuksen latvialaispuolustaja Bogdans Hodassin kanssa. Sopimus kattaa loppukauden sekä kauden 2026–27, ja sisältää option kaudesta 2027–28.
Hodass, 24, saapuu Mikkeliin tuomaan leveyttä ja liikkuvuutta Jukurien puolustukseen loppukauden tärkeisiin peleihin. Latvialaispakki tunnetaan modernista, kiekollisesta pelityylistään ja kyvystään osallistua hyökkäyspelaamiseen.
Suomessa Hodass nähtiin aiemmin kaudella 2020–21, jolloin hän pelasi U20 SM-sarjaa Vaasan Sportin riveissä. Tuolloin hän kirjautti 39 ottelussa tehot 7+9=16 ja oli joukkueensa toiseksi tehokkain puolustaja pisteiden valossa.
Sopimuksen pituus ja optio kertovat Jukurien uskosta Hodassin kehitykseen myös tulevia kausia silmällä pitäen. Hankinta ei ole vain loppukauden paikkaus, vaan osa pidempää kokonaisuutta Jukurien puolustuksen rakentamisessa.
