II-divisioonan lohko 6:ssa pelaavan HC Indians Kaarinan kausi 2025–2026 on nyt virallisesti päättynyt. Kun sotasoihtujen liekit ovat hiipuneet, Intiaanileirissä palaa enää nuotion rauhallinen tuli – merkkinä hetkestä, jossa katsotaan taaksepäin, mutta samalla suunnataan jo kohti tulevaa.
Uuden sukupolven debyyttikausi II-divisioonassa tarjosi paljon – ja ennen kaikkea lupauksia paremmasta.
Syksy: käynnistelyä ja vahva jakso
Kausi käynnistyi jo ennen syyskuun puoliväliä, ja alkuun näkyi kesän jäljiltä pieni ruoste. Pelit toimivat vielä opetteluna, mutta lokakuussa tapahtui käänne. Seitsemästä matsista kuusi voittoa. Kapea kokoonpano varjosti tuon pätkän jälkeen muutenkin heikompaa loppuvuotta. Kapea kokoonpano alkoi kuitenkin painaa loppuvuotta kohden, ja syyskauden saldo oli 16 ottelusta HCIK nappasi 20 pistettä ollen sarjatauolla kuudentena.
Kevät: rosoista, mutta tehokasta
Kevätkausi alkoi vahvasti, vaikka kokoonpano ei edelleenkään ollut leveä. HCIK:n vastuuvalmentaja Marko Vuori joutui tekemään töitä, mutta tulosta tuli. ”Lyijy” oli omiaan kuvastamaan Intiaanien rosoista, mutta toimivaa peruspeliä. Kaarinan peliä kuvasi sana “lyijy”:
• rosoista
• fyysistä
• mutta toimivaa
Vuoden alkuun kuuden ottelun pisteputki (15 pistettä) nosti HCIK:n lopulta runkosarjan viidenneksi.
Pudotuspelit: mestari vastassa liian aikaisin
Puolivälierissä vastaan asettui Harjavallasta Kuparikiekko (KuKi), joka oli kaadettu runkosarjassa useampaan otteeseen.
Tällä kertaa tilanne oli toinen.
KuKi oli yksinkertaisesti parempi – ja myöhemmin selvisi miksi:
👉 vastaan tuli koko sarjan tuleva mestari.
HCIK:n kausi päättyi puolivälieriin, mutta sarjan jatko kertoi paljon:
• VG kaatui jälleen välierissä KuKille otteluvoitoin 1–2
• Harjavallan Kuparikiekko (KuKi) nousi mestariksi
• Chiefs jäi ilman kolmatta peräkkäistä mestaruutta
Kiitos kaudesta ❤️
Viides sija ei ole huono suoritus – arvosanaksi voisi antaa 8-. Suurimmat huiput jäivät vielä saavuttamatta, mutta peruspelaaminen oli tasaisen varmaa.
Kauden päätteeksi HCIK kiittää kaikkia mukana olleita:
yhteistyökumppaneita, katsojia, lukijoita, pelaajia, valmentajia, huoltajia sekä kaikkia, jotka ovat tavalla tai toisella olleet osa Kaarinan tarinaa.
Kiitos. Ollaan kuulolla. Ensi kauden tavoite on jo selvä, että pleijareissa mennään pidemmälle.
