Suomalaismaalivahti Antti Raanta, 35, päättää pitkän NHL-uransa ja etsii nyt uusia mahdollisuuksia Euroopasta.
Raumalaislähtöinen Antti Raanta, 35, kokenut suomalaismaalivahti ja NHL-konkari, on tällä hetkellä ilman sopimusta ja katselee uusia vaihtoehtoja Euroopassa. Raanta on pelannut NHL:ssä useissa joukkueissa, mutta hänen uransa jatko on epävarma viime kausien loukkaantumisten ja ailahtelevien peliesitysten vuoksi.
Raannan NHL-ura alkoi Chicago Blackhawksissa, jonka jälkeen hän edusti New York Rangersia, Arizona Coyotesia ja viimeksi Carolina Hurricanesia. Raanta on pelannut NHL-runkosarjassa 277 ottelua, joissa hänen torjuntaprosenttinsa on ollut 91,5 ja päästettyjen maalien keskiarvo 2,48.
Viime kaudella Raanta pelasi Hurricanesin maalilla 24 ottelussa, mutta hänen torjuntaprosenttinsa oli vain 87,2. Tämä johti siihen, että hänet lähetettiin AHL:ään Chicago Wolvesiin, jossa hän pelasi 8 ottelua torjuntaprosentilla 87,3. Raannan NHL-jatko on epävarmaa, ja huhut hänen siirtymisestään Eurooppaan – erityisesti takaisin Liigaan – ovat voimistuneet.
Viime aikoina Raannan nimi on yhdistetty Rauman Lukkoon, joka kaipaisi vahvistusta maalivahtiosastolleen. Lukon urheilutoimenjohtaja Kalle Sahlstedt ei kuitenkaan kommentoinut huhuja, mikä jättää Raannan tulevaisuuden avoimeksi.
Jää nähtäväksi, palaako Raanta Liigaan ja voiko hän auttaa Lukkoa nousemaan takaisin kärkikamppailuihin. Toisaalta Vancouver Canucks on myös osoittanut kiinnostusta Raantaan, joten hänen lopullinen päätöksensä saattaa viedä hänet mihin tahansa Euroopassa tai NHL:ssä.
Lähteet: Leijonat.com, NHL Suomi
