Aatos Koivu jatkaa uraansa Turun Palloseurassa. TPS tiedotti solmineensa 19-vuotiaan hyökkääjän kanssa yksivuotisen jatkosopimuksen.
Koivun jatko on mielenkiintoinen käänne, sillä nuoren hyökkääjän tulevaisuuden ympärillä on ollut kauden jälkeen kysymysmerkkejä. Nyt lähtöpuheet vaihtuivat kuitenkin jatkosopimukseen ja Koivu jatkaa ainakin vielä yhden kauden mustavalkoisessa paidassa.
TPS:n oma kasvatti pelasi päättyneellä kaudella Liigassa 47 ottelua tehoin 4+5=9. Aiemmalla kaudella 2024–2025 hän pelasi 32 liigaottelua tehoin 1+7=8. Ensimmäiset Liiga-ottelunsa Koivu pelasi jo kaudella 2023–2024.
Koivu on edustanut Suomea sekä U18- että U20-kisoissa. Montreal Canadiens varasi hänet kolmannella kierroksella vuoden 2024 NHL Draftissa.
Koivu kertoo TPS:n tiedotteessa haluavansa jäädä Turkuun, koska seura merkitsee hänelle paljon. Hän nostaa tavoitteikseen joukkueen kanssa voittamisen, oman pelin kehittämisen ja kunnollisen läpimurron Liigassa. Kesä ei ole täysin optimaalinen armeijan vuoksi, mutta Koivu korostaa tekevänsä paljon töitä sekä joukkueen mukana että omatoimisesti.
TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi pitää Koivua esimerkkinä seuran omasta pelaajapolusta ja näkee hänessä pelaajan, jonka seuraava askel rakentuu päivittäisen harjoittelun ja fyysisten ominaisuuksien kehittämisen kautta.
Koivun jatko tuo TPS:lle jatkuvuutta ja samalla yhden kiinnostavan seurantakohteen ensi kaudelle. Nyt kysymys kuuluu, pystyykö nuori hyökkääjä ottamaan sen seuraavan askeleen ja murtautumaan kunnolla Liigan pelaavaan kokoonpanoon.
