26-vuotias ruotsalaishyökkääjä Linus Öberg siirtyy yksivuotisella sopimuksella Kiekko-Espoon riveihin. Öberg saapuu Espooseen Ruotsin pääsarjassa pelaavasta Malmö Redhawksista.
Öberg edusti Malmöä kahden kauden ajan. Viime kaudella hän pelasi SHL:n runkosarjassa 52 ottelua ja teki niissä tehot 13+5=18. Pudotuspeleissä hyökkääjä keräsi kahdeksassa ottelussa tehot 2+2=4.
Malmö Redhawks kuvaili Öbergiä kovaa töitä tekeväksi hyökkääjäksi, jolla on hyvä maalivainu. Seura tiedotti huhtikuussa, että hänen sopimuksensa päättyy ja ura jatkuu muualla.
Öberg onnistui viime kaudella myös yksittäisissä otteluissa näyttävästi. Syyskuussa hän viimeisteli hattutempun Linköping HC:n verkkoon ja syötti lisäksi yhden maalin Malmön 5–2-voitossa.
Kokenut SHL-hyökkääjä
Öberg on syntynyt 18. heinäkuuta 2000 ja on 182 senttimetriä pitkä. Hän on pelannut SHL:ssä Malmön lisäksi Örebro HK:n ja Frölunda HC:n riveissä.
Parhaalla SHL-kaudellaan 2021–2022 Öberg teki Örebron paidassa 52 runkosarjaottelussa tehot 17+9=26. Seuraavalla kaudella hän keräsi 51 ottelussa 23 pistettä ja teki pudotuspeleissä 13 otteluun tehot 5+6=11.
Kiekko-Espoo saa Öbergistä maalintekoon kykenevän ja runsaasti SHL-kokemusta keränneen laitahyökkääjän kaudelle 2026–2027. Siirrosta liikkui tietoja jo toukokuussa, mutta nyt ruotsalaishyökkääjän saapuminen Espooseen on vahvistettu.
