Joensuun Kiekko-Pojat jatkaa keväänsä tuttuun tyyliin eli sopimusuutisia tipahtelee ulos lähes päivittäin. Nyt vuorossa olivat hyökkääjät Jani Taskula ja Jonne Brygger, jotka jatkavat JoKP-paidassa myös kaudella 2026–2027. Seura kertoi keskiviikkona, että molempien sopimukset ovat yksivuotisia.
25-vuotias Taskula on JoKP:lle ennen kaikkea tehohyökkääjä, jonka nimi löytyy taas sieltä mistä pitääkin eli pistepörssin kärkipäästä. Päättyneellä kaudella 25-vuotias hyökkääjä pelasi 45 runkosarjaottelua tehoin 18+17=35, minkä lisäksi kuudessa pudotuspeliottelussa syntyi vielä 2+2. Jo edellisellä kaudella hän oli Kiekko-Poikien paras pistemies, joten kyse ei ole mistään yhden kevään onnistujasta.
25-vuotias Brygger tuo puolestaan Joensuuhun ihan toisenlaista arvoa. Hän ei ehkä aina loista otsikoissa pistemäärillään, mutta fyysisyys, taklaukset ja pelin tunnepuoli ovat juuri niitä asioita, joilla joukkue saa identiteettiä. 25-vuotias hyökkääjä pelasi päättyneellä kaudella 45 ottelua tehoin 8+11, mutta numeroita tärkeämpää on se, että hän on juuri sellainen pelaaja, jonka läsnäolo tuntuu myös katsomossa asti.
JoKP:n viime päivien sopimustahti kertoo jo aika paljon siitä, että Joensuussa ei olla kasaamassa vain ensi syksyn joukkuetta – siellä rakennetaan jo runkoa, jolla halutaan pysyä mukana kilpailussa oikeasti tosissaan. Ja jos tämä kevät jatkuu samaan malliin, niin Joensuussa ehditään vielä julkaista puoli joukkuetta ennen kuin moni muu seura on edes saanut kahvinsa jäähtymään.
Joensuun Kiekko-Pojat 2026-2027 kokoonpano:
Puolustajat:
# 3 Niko Liiri (2027)
# 4 Justus Inhala (2027)
#24 Juho Juvonen (2027)
Atte Lehikoinen (2027)
Hyökkääjät:
#11 Jani Taskula (2027)
#17 Henry Karjalainen (2028)
#29 Joonas Lohisalo (2027)
#61 Jonne Brygger (2027)
#80 Sakke Vallius (2027)
#97 Julius Janhonen (2028)
Riku Sihvonen (2028)
JoKP ei mieti aprillipäivää, vaan kevättä 2027. Ja juuri siksi sitä kannattaa nyt seurata tarkasti.
