Joensuun Kiekko-Pojat vahvistaa puolustustaan kahdella pelaajaratkaisulla. Joona Lehmus liittyy joukkueeseen loppukauden sopimuksella, ja Johan Fiskin vuokrapesti jatkuu lokakuun loppuun saakka.
Joensuun Kiekko-Pojat tiedottaa verkkosivuillaan kahdesta puolustustaan koskevasta pelaajaratkaisusta.
Kiekko-Pojat on tehnyt 24-vuotiaan puolustaja Joona Lehmuksen kanssa loppukauden kattavan sopimuksen. Sopimukseen sisältyvät Liiga- ja ulkomaanoptiot, jotka mahdollistavat Lehmuksen siirtymisen kesken sopimuskauden joko Liigaan tai ulkomaille.
Lempäälässä syntynyt ja LeKin kasvatti Lehmus on ollut alkukauden ilman seuraa. Viime kaudella hän pelasi Liigassa JYPin riveissä 29 ottelua. Lisäksi hän pelasi lainalla KeuPa HT:ssa 19 Mestis-ottelua tehoin 4+15=19.
Lehmuksella on kokemusta Liigasta yhteensä 78 runkosarjaottelun verran. JYPin lisäksi hän on edustanut pääsarjatasolla HIFK:ta.
Mestiksessä Lehmus on pelannut 66 runkosarjaottelua Kiekko-Vantaan ja KeuPa HT:n riveissä. Hänen uraltaan löytyy kokemusta myös Pohjois-Amerikan QMJHL:stä sekä Itävallan AlpsHL:stä.
Lehmuksen on määrä tehdä debyyttinsä Kiekko-Poikien paidassa torstaina, kun joensuulaisjoukkue kohtaa kotikaukalossaan KeuPa HT:n.
Johan Fisk jatkaa Joensuussa
Myös Mikkelin Jukureista vuokrapestillä Kiekko-Poikiin saapuneen puolustaja Johan Fiskin visiitti Joensuussa pitenee. Fisk jatkaa Kiekko-Poikien riveissä lokakuun loppuun saakka.
Fisk ehti pelata ensimmäisissä kahdessa ottelussaan joensuulaisjoukkueessa tehoin 0+1.
Kiekko-Pojilla on lokakuussa jäljellä kahdeksan ottelua. Niistä kuusi pelataan Joensuussa PKS Areenalla ja kaksi vieraskentillä.
