Race Across the World Suomen kolmannella kaudella seitsemän parivaljakkoa suuntaa halki Japanin ja Etelä-Korean. KUVA: MTV
Race Across the World Suomi palaa kolmannelle kaudelle syyskuussa. Tällä kertaa seitsemän tavallisista suomalaisista koostuvaa parivaljakkoa lähtee pitkälle matkalle halki Japanin ja Etelä-Korean.
Kilpailijoiden tavoitteena on selvitä tuhansien kilometrien reitistä maata ja merta pitkin. Lentokoneiden käyttäminen ei ole sallittua, eikä matkalla turvauduta älylaitteisiin tai luottokortteihin.
Jokainen päätös voi vaikuttaa kilpailun lopputulokseen. Parien on suunniteltava reittinsä, huolehdittava rajallisesta matkabudjetistaan ja löydettävä keinot päästä seuraavaan etappiin vieraissa ympäristöissä.
Matkan aikana koetukselle joutuvat kilpailijoiden hermot, selviytymiskyky ja ennen kaikkea heidän keskinäiset suhteensa.
Voittajaparia odottaa maalissa 30 000 euron rahapalkinto. Ohjelman päätösjaksossa palataan lisäksi kilpailun tapahtumiin ja kuullaan asioista, joita televisiossa ei varsinaisen matkan aikana nähty. Päätösjakson juontaa ensimmäisen kauden voittaja Jutta Larm.

Helsinki. KUVA: MTV
Ystävykset Toni Ahonen ja Ritva Kondi
Helsinkiläiset Toni Ahonen, 27, ja Ritva Kondi, 32, kuvailevat itseään erottamattomaksi ystäväpariksi.
Maskeeraajana ja sisällöntuottajana työskentelevä Toni sekä mallina ja sisällöntuottajana tunnettu Ritva tapasivat toisensa Emma Gaala -etkoilla. Ystävyys syntyi nopeasti, ja vain muutaman tunnin tuttavuuden jälkeen kaksikko päätyi jo tekemään yhteistä tanssikoreografiaa.
Kongolaistaustainen Ritva on puhunut avoimesti siitä, millaista oli kasvaa suomalaisissa kouluissa ainoana tummana tyttönä ja etsiä omaa paikkaansa. Sittemmin hän on noussut myös kotimaisen kosmetiikkabrändin kasvoksi.
Keravalta lähtöisin oleva Toni puolestaan muutti nuorena yksin Irlantiin etsimään omaa suuntaansa. Palattuaan Suomeen hän kouluttautui maskeeraajaksi ja perusti oman yrityksen.
Kaksikko uskoo vahvuuksikseen sosiaalisuuden, heittäytymiskyvyn ja kykynsä selvitä vaikeistakin tilanteista. Budjetointi ja aikataulut saattavat kuitenkin aiheuttaa ongelmia.
– Plan A on käyttää rahat. Plan B on soveltaa sen jälkeen, kaksikko tiivistää strategiansa.

Kaksoset Katja ja Leo Salmi
Katja ja Leo Salmi, 21, ovat ruotsinsuomalaisia kaksosia, jotka ovat tehneet suuren osan elämästään yhdessä.
He ovat käyneet samoja kouluja, hakeutuneet vapaaehtoiseen asepalvelukseen Suomessa ja opiskelevat nykyään molemmat Hankenilla Helsingissä.
Katja tunnetaan energisyydestään ja positiivisuudestaan. Hän on työskennellyt lentoemäntänä ja esiintynyt jo nuorena ruotsalaisissa televisio-ohjelmissa.
Leo puolestaan kertoo Suomen armeijaan hakeutumisen vahvistaneen hänen suomalaista identiteettiään. Asepalvelus ja muutto Helsinkiin auttoivat kaksosia ymmärtämään paremmin ruotsalaista ja suomalaista puoltaan.
Kilpailussa pari aikoo yhdistää suomalaisen sisun ja ruotsalaisen ulospäinsuuntautuneisuuden.
Heidän tavoitteenaan on voittaa, mutta samalla tärkeää on pitää yhdessä hauskaa. Kaksoset uskovat iloisen asenteen saavan myös paikalliset ihmiset auttamaan heitä matkalla.

Pariskunta Maiju Juntunen ja Yong Jie Li
Tampereella asuvat Maiju Juntunen, 31, ja Yong Jie Li eli Jeti, 36, tapasivat Tampereen yliopistossa kahdeksan vuotta sitten.
Projektipäällikkönä työskentelevä Maiju ja työelämätutkija Jeti kuvailevat itseään nörttihenkiseksi pariskunnaksi. Heidän arkeensa kuuluvat lautapelit, Pokémon-kortit ja rescuekoira.
Maijulle vastuullisuus on tärkeä osa matkustamista. Hän suosii maata pitkin kulkemista ja haluaa näyttää Jetille, että junat ja bussit voivat tehdä matkasta lentämistä hitaamman mutta myös rikkaamman.
Kaikki aiemmat junamatkat eivät kuitenkaan ole sujuneet ongelmitta. Pari on välillä hypännyt väärään junaan tai joutunut aivan eri puolelle Saksaa kuin oli tarkoitus.
Jeti suhtautuu matkantekoon Maijua huolettomammin.
– Mennään nyt ensin ja kysellään myöhemmin, hän kuvailee filosofiaansa.
Japani on ollut pitkään pariskunnan unelmakohde. Kilpailussa he haluavat selvittää, osaavatko he myös pysähtyä nauttimaan matkasta ja löytävätkö he toisistaan vielä uusia puolia ilman arjen rutiineja ja älypuhelimia.

Siskokset Aava ja Inari Palma
Suomalais-ecuadorilaiset Aava Palma, 23, ja Inari Palma, 27, ovat kulkeneet yhdessä läpi vaikean lapsuuden.
Siskokset huostaanotettiin kuusi- ja kahdeksanvuotiaina. He joutuivat muuttamaan sijoituspaikasta ja kaupungista toiseen, mutta saivat pysyä yhdessä.
Aava ja Inari ovat puhuneet kokemuksistaan avoimesti *Muurit laskeutuu* -podcastissaan. He haluavat osoittaa, ettei vaikea alku määritä sitä, mihin ihminen myöhemmin pystyy.
Espanjassa asuva Aava johtaa myyntitiimiä ja harrastaa crossfitiä. Hän kuvailee itseään nopeaksi ja impulsiiviseksi ideakoneeksi.
Akaassa asuva Inari on kahden lapsen äiti, yrittäjä ja personal trainer -koulutuksen saanut hyvinvointialan ammattilainen. Hän on siskoaan harkitsevampi, mutta myös erittäin kilpailuhenkinen.
Siskokset tekevät lähes kaikesta keskinäisen kilpailun, eivätkä he omien sanojensa mukaan ole hyviä häviäjiä.
He aikovat säästää rahaa kaikesta muusta paitsi matkustamisesta ja hyödyntää Aavan ulospäinsuuntautuneisuutta sekä Inarin ongelmanratkaisukykyä.

Äiti ja poika Pirjo Jalkanen ja Samu Asikainen
Leppävirtalainen Pirjo Jalkanen, 66, ja Tampereella asuva Samu Asikainen, 37, lähtevät kilpailuun rennolla savolaisella otteella.
Rahoitusalalta eläkkeelle jäänyt Pirjo viettää aktiivista elämää. Hänen harrastuksiinsa kuuluvat muun muassa metsätyöt, kalastus, käsityöt, huonekalujen rakentaminen ja lavatanssit.
Pirjo tunnetaan suorapuheisuudestaan ja huumoristaan. Hänen mukaansa edes postilaatikolle ei lähdetä ilman huulipunaa.
Kalustemyyjänä työskentelevä Samu on yksivuotiaan pojan isä. Hänellä on myös SM- ja EM-menestystä cheerleadingista.
Kaksikko lähtee matkalle viettämään yhteistä äiti–poika-aikaa, jota heidän elämässään on ollut vähän.
Nukkumapaikkojen suhteen pari ei aio olla turhan nirso.
– Me voidaan nukkua vaikka kuusen alla, jos tarve vaatii, he toteavat.
Taustalla on myös vaikeita kokemuksia. Samun isän kuolema noin kymmenen vuotta sitten muutti perheen elämää, mutta vahvisti samalla heidän eteenpäin katsovaa asennettaan.
– Ei niin pahhoo, ettei jottain hyvveekin, Pirjo kiteyttää.

Serkukset Janne Riikola ja Heikki Viitanen
Myyntiedustajina työskentelevät Janne Riikola, 44, ja Heikki Viitanen, 43, ovat tunteneet toisensa vauvasta asti.
Serkuksia yhdistävät sukulaisuuden lisäksi työ sauna- ja kiuaskaupan parissa, kalastus, urheilu ja yhteinen huumori.
Nokialla asuva Janne on neljän lapsen isä ja toimii myös jääkiekkovalmentajana. Hän kuvailee itseään puheliaaksi heittäytyjäksi, joka ei malta jäädä sivuun tapahtumista.
Oululainen Heikki on kaksikosta harkitsevampi. Hän lähtee kilpailuun päästäkseen irti turvallisista arkirutiineistaan ja haastamaan itseään.
Serkusten vahvuuksia ovat pitkä yhteinen historia ja vahva luottamus. Molemmat ovat kuitenkin myös jääräpäisiä ja kilpailuhenkisiä.
Jos yhteistä ratkaisua ei synny, he aikovat käyttää päätöksenteossa isoisänsä kolikkoa.
Voittorahoilla serkukset ovat luvanneet viedä perheensä matkalle. Viimeiseksi jäämisen varallekin on jo suunnitelma.
– Jos viimeiseksi jäädään, niin edessä on varmaan muutto Norjaan. Tai sitten esitetään kotona voittajia, otetaan lainaa ja lähdetään kuitenkin reissuun.

Kaksoset Topi ja Antti Ronkainen
Topi ja Antti Ronkainen, 31, ovat kilpailun toinen kaksospari.
Veljesten vanhemmat erosivat heidän ollessaan esikouluikäisiä. Toinen kaksosista muutti isänsä ja toinen äitinsä luokse, minkä vuoksi heidän elämänsä kulkivat pitkään eri suuntiin.
Topi asuu nykyään Madridissa ja on matkustanut laajasti ympäri maailmaa. Antti puolestaan on asettunut lapsuutensa maisemiin Helsingin Lauttasaareen.
Aikuisina veljekset ovat jälleen lähentyneet. He ovat tehneet yhteisiä vaelluksia ja matkustaneet ympäri Eurooppaa katsomassa jalkapalloa.
Jalkapallossa yhteisymmärrys kuitenkin loppuu: Topi ja Antti kannattavat perinteisiä kilpakumppaneita Liverpoolia ja Manchester Unitedia.
Topi on nopea heittäytyjä, joka sanoo usein ensin kyllä ja miettii toteutusta vasta myöhemmin. Antti on suunnitelmallisempi ja harkitsevampi.
Kaksikko haluaa selvittää kilpailussa, kuinka hyvin he todella toimivat yhdessä silloin, kun ympäriltä poistuvat arjen tutut asiat.
Veljesten kilpailuhenkisyydestä kertoo myös erikoinen saavutus: he ovat voittaneet Aalto-yliopiston spagetinsyöntimestaruuden syömällä yhteensä neljä kiloa pastaa yhdeksässä minuutissa.
Race Across the World Suomi alkaa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla tiistaina 8. syyskuuta kello 20:00.
MTV Katsomo+ -tilaajille julkaistaan yksi jakso ennakkoon. Ohjelman tuottaa MTV:lle Moskito Television.
