Torstaina 18. syyskuuta tuli kuluneeksi 55 vuotta Jimi Hendrixin poismenosta.
Jimi Hendrix (s. Johnny Allen Hendrix) kuoli tapaturmaisesti unilääkkeisiin 18. syyskuuta 1970 Lontoossa. Hän oli kuollessaan vain 27-vuotias.
Vuonna 1968 ilmestynyt Rainy Day, Dream Away syntyi konkreettisesti sateen vuoksi. Miami Pop Festivalin toinen päivä peruttiin, ja Jimi Hendrixin kirjoitti sanat matkalla takaisin limusiinissa. Pian syntyi rento, jazzahtava jamisessio New Yorkin Record Plant -studiolla, jossa mukana olivat mm. Buddy Miles rummuissa ja Mike Finnigan urkujen ääressä.
Kappale julkaistiin myöhemmin tupla-albumilla Electric Ladyland (1968) ja jaettiin kahdeksi erilliseksi raidaksi (Rainy Day, Dream Away ja Still Raining, Still Dreaming).
Metaforana “rainy day” kuvastaa huonoa hetkeä, mutta “dream away” kertoo siitä, miten vaikeuksistakin voi selvitä unelmoimalla ja kääntämällä tilanteen hyväksi. Hendrixin soitto ja tunnelma tiivistävät tämän asenteen – myös sateinen päivä voi olla hetki rentoutua ja jammailla.
Tänään soimaan tämä Hendrixin lämminhenkinen sadepäivän hymni.
— Tämä sisältö on luotu tekoälyn avulla ja tarkistettu toimitustiimin toimesta.
