Urheilu
Mitä ihmettä? Meikayla Moore takoi erikoisen hattutempun jalkapallossa
Uuden-Seelannin puolustaja Meikayla Moore teki erikoisen hattutempun 20. helmikuuta.
Uuden-Seelannin puolustaja Meikayla Moore teki jalkapallomaaottelussa hattutempun, mutta hieman erikoislaatuisella tavalla. Hän teki kolme omaa maalia naisten maajoukkueturnauksessa 20. helmikuuta, kun kohtasivat Uusi-Seelanti ja USA.
USA kukisti Kalifornian Carsonissa pelatussa SheBelieves Cupin ottelussa Uuden-Seelannin 5-0. Moore laittoi pallon omaan verkkoon viidennellä, kuudennella ja 36. minuutilla. Hän tuli vaihtoon 40. minuutilla.
– Moorella oli rankka päivä toimistolla. Hän on tietenkin surullinen ja pettynyt, mutta hän on uskomaton henkilö ja pelaaja, joka kuuluu tähän joukkueeseen. Me tuemme kaikki häntä tänä vaikeana hetkenä, Uuden-Seelannin valmentaja Jitka Klimkova sanoi ESPN:n mukaan.
USA on Kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n rankingissa kärkipaikalla. Uusi-Seelanti löytyy sijalta 22.
Start to finish, we found the net one way or another. 🇺🇸 pic.twitter.com/W5jEiHs7Lb
— U.S. Women's National Soccer Team (@USWNT) February 21, 2022
AnaGonda