Jääkiekko

Suomalaislaituri Henrik Haapala vaihtaa jälleen seuraa

Henrik Haapala siirtyy Ruotsiin SHL-seura Malmö Redhawksiin kevääseen 2025 asti.Lempääläislähtöinen 30-vuotias Henrik Haapala kiekkoili viime kauden Sveitsissä ja pelasi otteluita lopulta peräti kolmessa seurassa, Genève-Servette HC:ssä ja Lausanne HC:ssä sekä pelasi joulukuussa 2023 lainasopimuksella HC Davosin riveissä Spengler Cupin ajan.

Haapala on voittanut peliurallaan kaksi kertaa Suomen mestaruuden (2016, 2017), kerran CHL-mestaruuden ja Spengler Cupin kaudella 2024–2023. Hän oli vuonna 2014 juhlimassa vuonna 2014 alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruutta.

Haapala on piipahtanut pikaisesti peliurallaan myö NHL:ssä. Hän pääsi NHL:n runkosarjassa pelaamaan kaudella 2017–18 Florida Panthersin riveisä viisi ottelua, joissa onnistui saalistamaan vain yhden syöttöpisteen.

– Henrik tuo joukkueeseemme paljon kokemusta sekä voittajamentaliteettia. Olemme seuranneet häntä jo jonkin aikaa ja olemme iloisia saadessamme Henrikin osaksi joukkuettamme, kommentoi Malmö Redhawksin Björn Liljader seuran tiedotteessa.

MI03