Jääkiekko
Porin Ässien 18-vuotias Feetu Knihti teki liigaennätyksen
Jatkoaikaosuman iski Feetu Knihti vain neljän sekuntia aloituksen jälkeen.
Porin Ässien Feetu Knihtin, 18, jatkoaikamaali tuotti eilen keskiviikkona vierasjoukkueelle Lahden Pelicansille jo neljännen peräkkäisen tappion.
Jatkoaikamaali syntyi vain neljännellä sekunnilla, ja se rikkoi samalla Liigan nopeintein tehty maali jatkoajalla runkosarjassa ennätyksen.
Aikaisempi ennätys oli seitsemän sekuntia, ja siihen olivat yltäneet HIFK:ta edustanut Tomáš Záborský syyskuussa 2014 ja KalPan Patrick Davis helmikuussa 2016.
Knihti on tällä kaudella kiekkoillut Liigassa 27 ottelua tehoin 2+4.
Ässien Feetu Knihti nousi joukkueensa ratkaisijaksi keskiviikkona Pelicansia vastaan. 18-vuotias hyökkääjä iski 3–2-voittomaalin, kun jatkoaikaa oli pelattu vain neljä sekuntia. Osuma on kaikkien aikojen nopein jatkoaikamaali Liigassa.#Liiga #Ässät pic.twitter.com/ZCUy3sBaRV
— Liiga (@smliiga) February 23, 2022
Vixi