Jääkiekko
Joensuun Kiekko-Poikien päävalmentaja Kari Martikainen vapautettu tehtävästä – Simo Karjalainen ottaa vetovastuun
Joensuun Kiekko-Pojat on päättänyt vapauttaa päävalmentaja Kari Martikaisen tehtävästään.Mestis-joukkue Joensuun Kiekko-Pojat vaihtaa päävalmentajaa kesken kauden. Alkukauden joukkuetta valmentanut Kari Martikainen on vapautettu tehtävistään, ja joukkueen apuvalmentajana toiminut 35-vuotias Simo Karjalainen nousee loppukauden joukkueen päävalmentajaksi.
– Tämä on kilpaurheilua ja tässä pelataan tuloksesta. Ollaan asetettu seurana tietyt tulostavoitteet ja vaatimustaso urheilutoimen toiminnalle. Nyt ne eivät ole toteutuneet, niin kuin olisimme halunneet, JoKP:n manageri Jaakko Lipponen kommentoi vaihdosta seuran tiedotteessa.
– Päätöstä ei tehty yhden ottelun perusteella vaan pidempi aikaväli ratkaisee. Koettiin, että nyt pitää tehdä muutostoimenpiteet hyvissä ajoin.
Martikainen valmensi joukkuetta reilun vuoden ajan. Viime kaudella hän luotsasi JoKP:n runkosarjassa kolmanneksi.
Joensuulaisten kausi ei ole lähtenyt käyntiin toivotulla tavalla. Joukkue on kerännyt seitsemästä pelaamastaan ottelusta seitsemän pistettä ja on sarjataulukossa sijalla 12.
Vixi