perjantai 23.08.2019  | Varma  PALJON ONNEA!! 
Kategoria: Jääkiekko

Tässä ovat Suomi-sarjan pelaajasiirrot kaudelle 2019-2020

kello?!

Tähän on koottu Suomi-sarja -joukkueiden pelaajasiirtoja sekä joukkueiden sopimustilanteet kaudelle 2019-2020.

+ Uudet sopimuspelaajat, pelipaikka ja viimeisin seura
– Lähteneet sopimuspelaajat tai sopimustilanne avoin, pelipaikka ja mahdollinen uusi seura

D-Kiekko, Jyväskylä

+ Antti Makkonen / mv (S-Kiekko)
+ Aleksi Haapakoski / p (Kingsville Kings)
+ Olli Palsola / h (ei joukkue)
– Severi Isokangas / mv (Chamonix FRA)
– Antti Karjalainen / p (Perunka HT)
– Joona Tuomainen / p (Pelikaanit)
– Olli-Pekka Erola / h (Perunka HT)
– Olli Hakala / h (Perunka HT)
– Teemu Siironen / h (Jokipojat)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Riku-Petteri Luoma (2020), Manu Lähteenmäki (2020), Antti Makkonen (2020)
Puolustajat: Oskari Asikainen (2020), Aleksi Haapakoski (tryout), Juho Häyrinen (2020), Aki Karvonen (2020), Aleksi Kivi (2020), Jere Riihimäki (tryout), Atte Töyry (2020), Antton Virtanen (2020)
Hyökkääjät: Eetu Elonen (tryout), Hiskias Hakala (2020), Ville Hakala (2020), Jesse Jääskeläinen (2020), Patrik Jääkeläinen (tryout), Aku Kymäläinen (2020), Taneli Lappalainen (tryout), Panu Linna (2020), Atte-Aleksi Narsakka (2020), Henri Niemi (2020), Juho Nyman (2020), Olli Palsola (2020), Valtteri Tiainen (2020), Teemu Torkkeli (tryout), Samuli Yliniva (tryout)
Valmennus: Jari Tapper, Ville-Veikko Pohjanvirta, Timo Niemi, Tomi Tiainen, Risto Hyyppä, Jouni Kymäläinen, Ari Paasu

FPS, Forssa

+ Kristian Kause / h (Pyry)
+ Teemu Karjalainen / h (JHT)
+ Aleksi Moisander / p (Liekit)
+ Tuomas Raunio / h (Liekit)
+ Santtu Ahonen / h (Liekit)
– Mikko Saikkonen / p (S-Kiekko)
– Aleksi Karlsson / h (TUTO Hockey)
– Mikko Pehkonen / P (S-Kiekko)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Joonas Laaksonen (2020), Topi Salokannas (2020)
Puolustajat: Joel Lehtonen (2020), Aleksi Moisander (2020), Samuli Virtanen (2020)
Hyökkääjät: Samuli Ahonen (2020), Mikko Jaakkola (2020), Teemu Karjalainen (2020), Kristian Kause (2020), Joni Leppikoski (2020), Jesse Poussu (2020), Peteris Pujats (2020), Tuomas Rautio (2020), Miku Ronkainen (2020), Joona Vainio (2020), Joni Vuorela (2020), Jyri Waajakoski (2020)
Valmennus: Asko Rantanen, Jarkko Aaltonen, Ville Nyrönen

Haukat, Järvenpää

+ Shuma Kinebuchi /p (ei tietoa)
+ Matti Rask / p (KJT Haukat U20)
+ Ilmari Perttu / h (KJT Haukat U20)
+ Aleksi Virta / h (KJT Haukat U20)
+ Aki Kujala / h (KJT Haukat U20)
– Eduard Slessarevski / p (Jokerit U20)
– Sampo Viitaluoma / p (ei tietoa)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Riku Törnqvist (2020)
Puolustajat: Toni Karppinen (2020), Shuma Kinebuchi (2020) Matti Rask (2020), Teo Schukov (2020), Samu Öystilä (2020)
Hyökkääjät: Harri Alakotila (2020), Jussi-Pekka Jokinen (2020), Aki Kujala (2020), Leevi Leipijärvi (2020), Ilmari Perttu (2020), Antti Rantsi (2020), Olavi Tihveräinen (2020), Aleksi Virta (2020), Meo-Miguel Wörlin (2020)
Valmennus: Sami Helenius, Jarmo Räihä

HC Giants, Hollola

+ Joona Appelgren / p (KooKoo U18)
+ Saku Aavajoki / h (LeKi U20)
+ Jarno Jokipakka / p (LeKi U20)
+ Mikael Vasara / h (KaPa-51)
+ Olli Leinonen / h (HAKI)
+ Esko Gröhn / h (Karhu HT)
– Joonas Tiippana / mv (JHT)
– Erik Naroma / h (Titaanit)
– Kasper Ruohonen / h (Näädät)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Mika Juvonen (2020), Remy Pennanen (2020)
Puolustajat: Joona Appelgren (2020), Tomi Hovinen (2020), Mikko Saksola (2020)
Hyökkääjät: Saku Aavajoki (2020), Ville Ahonen (2020), Esko Gröhn (2020), Niklas Koppanen (2020), Olli Leinonen (2020), Arttu Lindqvist (2020), Kyle Moore (2020), Eetu Rasalahti (2020), Juha Suni (2020), Casper Suojärvi (2020), Mikael Vasara (2020), Juho Veneskari (2020)
Valmennus: Jesper Jalonen, Arto Remes

HCIK, Kaarina

– Miska Sormunen / p (Hunters)
– Waltteri Saaristo / h (TUTO Hockey)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit:
Puolustajat: Joosa Håkansson (2020)
Hyökkääjät: Roni Hermonen (2020), Jerry Kantola (2020), Mikke Laurila (2020), Toni Mahkonen (2020), Eemeli Tenho (2020)
Valmennus:

Hunters, Porvoo

+ Patrik Mallenius / h (ei tietoa)
+ Teemu Väisänen / h (ei tietoa)
+ Walton Miettinen / mv (Ilves U20)
+ Niko Tammi / mv (KJT Haukat U20)
+ Lari Kukkohovi / mv (Hokki)
+ Aleksi Laitinen / p (Jukurit U20)
+ Miska Sormunen / p (HCIK)
+ Joni Still / h (HIFK U20)
– Jaska Ojanperä / p (Haugesund Seagulls)
– Miska Varjosaari / h (Kiekko-Vantaa)
– Dominik Salama / mv (Jokipojat)
– Jonne Brygger / h (Jokipojat)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Lari Kukkovi (2020), Walton Miettinen (2020), Niko Tammi (2020)
Puolustajat: Jesse Kankkunen (2020), Aleksi Laitinen (2020+1), Antti Palosaari (tryout),Jere Pulkkinen (2020), Miska Sormunen (2020), Jesse Söderqvist (tryout), Jimi Toivonen (2020), Vertti Vuoksiala (2020)
Hyökkääjät: Nico Björkback (2020), Ilkka-Pekka Kiukas (2020), Viljami Korhonen (2020), Toni Lehikoinen (2020), Perttu Lesch (2020), Patrik Mallenius (2020), Otto Melkinen (tryout), Vili Peräkylä (2020), Miika Runsala (2020), Jevgeni Soloviev (2020), Joni Still (2020), Miska Varjosaari (2020), Teemu Väisänen (2020)
Valmennus: Mikko Juutilainen, Tero Oinonen

JHT, Kalajoki

Viktor Török / h (Dunaújvárosi Acélbikák, tryout)
+ Teemu Kivioja / h (Cowboys, tryout)
+ Tino Siipola / h (IK Kronan, tryout)
+ Niko Palsola / mv (Laser HT)
+ Joonas Tiippana / mv (HC Giants)
+ Ville Ruohonen / mv (HPK U20)
+ Konsta Härkönen / h (Raahe-Kiekko)
+ Kalle Männistö / h (Hermes U20)
+ Santeri Suomalainen / h (Ketterä U20)
+ Jani Nurkkala / h (Ulricehamns IF)
– Patrik Forsberg / h (Montpellier FRA)
– Wouter Peeters / mv (Tappara, tryout)
– Jussi Siironen / mv (YJK)
– Eetu Rissanen / p (Peliitat)
– Tommi Rintasalo / h (Virkiä)
– Teemu Karjalainen / h (FPS)
– Juuso Hämäläinen / h (K-Espoo)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Niko Palsola (2020), Ville Ruokonen (2020), Joonas Tiipana (2020)
Puolustajat: Hannes Häkkilä (2020), Teemu Laurila (2020), Juho Luttinen (2020), Tuukka Nieminen (2020), Jere Rantala (2020)
Hyökkääjät: Jere Erkkilä (2020), Jere Espo (2020), Konsta Härkönen (2020), Teemu Kivioja (tryout), Jere Manninen (2020), Kalle Männistö (2020), Jani Nurkkala (2020), Jarno Palola (2020), Tino Siipola (tryout), Niklas Sundfors (2020), Santeri Suomalainen (2020), Juho Takkula (2020), Viktor Török (tryout)
Valmennus: Ville Kautiainen, Jani Jumppanen

Karhu HT, Pori

+ Lauri Salmi / h (Lukko U20)
+ Aleksi Sävelä / h (Ässät U20)
+ Santeri Rajakallio / h (KJK)
+ Toni-Pekka Hämäläinen / h (TPS U20 Akatemia)
+ Joonas Taimi / p (Ässät U20 Akatemia)
+ Marcel Kanera / h (TUTO Hockey U20)
+ Jesse Huhtala / h (Hermes)
+ Veli-Matti Mäkinen / mv (Smedjebacken HC HUN)
+ Joonas Kautto / mv (TPS U20 Akatemia)
+ Lauri Leino / p (Ässät U20 Akatemia)
+ Roope Elo / p (Ässät U20 Akatemia)
+ Sakari Saarenmaa / p (Ässät U20 Akatemia)
+ Miikka Huhtala / p (Ässät U20)
+ Matias Lehtinen / h (Ässät U20)
+ Tuomas Nurmi / h (Ässät U20 Akatemia)
+ Lauri Sikoniemi / h (Ässät U20 Akatemia)
+ Ville-Petteri Mäkinen / h (Ässät U20 Akatemia)
+ Santeri Peltoniemi / h (Ässät U20 Akatemia)
– Julius Harttunen / h (Jokipojat)
– Niclas Kiviö / h (LaJy)
– Robin Leppänen / p (lopettaa > valm.)
– Esko Gröhn / h (HC Giants)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Joonas Kautto (2020), Veli-Matti Mäkinen (2020)
Puolustajat: Roope Elo (2020), Miikka Huhtala (2020), Mikko Kaunisto (2020), Lauri Leino (2020), Sakari Saarenmaa (2020), Joonas Taimi (2020) Atte Valli (2020)
Hyökkääjät: Jesse Huhtala (2020), Toni-Pekka Hämäläinen (2020), Marcel Kanera (2020), Matias Lehtinen (2020), Ville-Petteri Mäkinen (2020), Tuomas Nurmi (2020), Kasperi Nuto (2020), Joel Oja (2020), Santeri Peltoniemi (2020), Santeri Rajakallio (2020), Joel Rautiainen (2020), Lauri Salmi (2020), Lauri Sikoniemi (2020), Aleksi Sävelä (2020), Aleksi Valla (2020)
Valmennus: Tommy Flinck, Robin Leppänen

Kiekko-Espoo, Espoo

+ Jani Nieminen / mv (ei tietoa)
+ Riku Lindroos / mv (Jokipojat U20)
+ Aleksi Honka / p (Tours, FRA)
+ Anton Kokkonen /p (Hokki)
+ Toni Vuorinen / p (Kiekko-Espoo U20)
+ Teemu Suolinna / p (Kiekko-Espoo U20)
+ Daniel Mehtonen / p (Hallstahammars HK)
+ Joona Puhakka / h (Kiekko-Vantaa)
+ Miki Jurmu / h (Blues U20 Akatemia)
+ Jere Manninen / h (Trångsunds IF)
+ Kami Kortelainen / h (RoKi U20)
+ Oscar Leppänen / h (KOOVEE)
+ Juuso Hämäläinen / h (JHT)
+ Juho Moilanen / p (Blues U20 Akatemia)
+ Daniel Mehtonen / p (Hallstahammars HK)
– Kim Hirschovits / F (lopettaa, valm. K-Espoo)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Riku Lindroos (2020), Jani Nieminen (2020)
Puolustajat: Jani Elgbacka (2020), Markus Hämäläinen (2020), Jami Jokela (2020), Nikke Kettukangas (2020), Nikke Kettukangas (2020), Anton Kokkonen (tryout), Daniel Mehtonen (tryout), Teemu Suolinna (tryout), Toni Vuorinen (tryout)
Hyökkääjät: Juuso Hämäläinen (2020), Miki Jurmu (tryout), Niki Kaila (2020), Antti Kauppinen (2020), Kami Kortelainen (tryout), Konsta Kosunen (2020), Oscar Leppänen (2020), Emil Lindfors (2020), Jere Manninen (tryout), Moses Mustonen (2020), Matias Nisula (2020), Joona Puhakka (2020), Leo Sormunen (2020), Tommi Takaveräjä (2020)
Valmennus: Kim Hirschovits

Laser HT, Oulunsalo

+ Karn Natt / h (Sandvikens IK)
+ Sami Väliharju / mv (ei tietoa)
+ Takayuki Ito / mv (Hosei Univ.)
+ Eemeli Lithovius / h (Laser HT Akatemia)
+ Joonas Törmä / h (Laser HT Akatemia)
+ Ville Kiviniemi / h (Raahe-Kiekko)
+ Jesse Nemonen / p (Laser HT Akatemia)
+ Juuso Timonen / h (Laser HT Akatemia)
– Janne Pälve / p (Mörrums GoIS)
– Konsta Puutio / h (SoKi)
– Joona Springare / p (Montpellier FRA)
– Niko Palsola / mv (JHT)
– Olli Vittaniemi / p (Brooklyn Tigers City, SWE2)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Takayuki Ito (2020), Topias Itäharju (2021), Sami Väliharju (2020)
Puolustajat: Osman Akbaba (2020), Jesse Nemonen (2020), Jere Siekkinen (2021), Miroslav Zheleznyakov (2020)
Hyökkääjät: Aleksi Alamäki (2020), Antti Hellsten (2020), Eepi Ihme (2021), Joonas Jakola (2020), Ville Kiviniemi (2021), Eemeli Lithovius (2020), Eetu Määttä (2020), Karn Natt (2020), Mika Pukema (2020), Tuukka Rantamölö (2020), Juuso Timonen (2021), Joonas Törmä (2020)
Valmennus: Janne Saarenpää, Janne Hilden

MuIK Hockey, Uusikaarlepyy

+ Maxime Jaquet / p (SaiPa U20)
+ Geoffrey Jaquet / p (Minnesota Blue Ox)
+ Nicolas Neznik / h (TUTO Hockey U20)
+ Marcel Mattsson / mv (Hermes)
+ Tobias Ahlskog / h (Hermes U20)
+ Sebastian Rajala / h (Jeppis)
+ Marcus Wik / p (Sport U20)
+ Artsiom Kalashnikov / h (Univ. of Lethbridge – USports)
– Björn Lindgren / h (lopettaa, valm)
– Felix Nyfors / p (Boro/Vetlanda)
– Jesper Portin / h (IFK Lepplax)
– Jimmy Sigfrids / h (IFK Lepplax)
– Yuto Osawa / h (Oji Eagles)
– Carl-Axel Braskén / h (Boro/Vetlanda)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Mathias Biskop (2020), Marcel Mattsson (2020)
Puolustajat: David Backlund (2020), Joel Björkman (2020), Simon Gädda (2020), Geoffrey Jaquet (tryout), Maxime Jaquet (tryout), Konstantin Rossiysky (2020), Aleksandrs Smirnovs (2020), Filip Stråka (2020), Marcus Wik (2020)
Hyökkääjät: Tobias Ahlskog (2020), Erik Backlund (2020), William Björkman (2020), Emil Blomqvist (2020), Artsiom Kalashnikov (2020), Nicolas Neznik (2020), Joel Nyqvist (2020), Joel Portin (2020), Sebastian Rajala (2020), Sergei Taganchikov (2020), Linus Vesterlund (2020), Linus Willman (2020)
Valmennus: Marcus Ittonen

Pyry, Nokia

+ Markku Flinck / h (Jukurit)
+ Santeri Metsänen / mv (Ilves U20)
+ Niko Kuivaniemi / p (Tappara U20)
+ Risto Lindfors / p (KOOVEE)
+ Alex Hukki / h (KOOVEE)
+ Joni Kuivila / h (LeKi)
+ Aleksi Kettunen / h (KOOVEE U20)
+ Eeli Pajuoja / h (Ilves U20, tryout)
– Tomi Wilenius / h (EK Zell am See)
– Markus Västilä / p (KOOVEE, tryout)
– Aleksi Nurmi / h (KOOVEE, tryout)
– Henri Sandvik / h (Haugesund Seagulls)
– Alex Olkinuora / h (IPK)
– Wille Mattila / mv (Gjøvik NOR2)
– Juuso Rämö / h (Haugesund Seagulls)
– Kristian Kause / h (FPS)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Valtteri Kyllinen (2020), Santeri Metsänen (2020)
Puolustajat: Tino Kauppinen (2020), Juha Korkeamäki (2020), Niko Kuivaniemi (2020), Joni Laitila (2020), Risto Lindfors (2020), Niklas Murto (2020), Santeri Sila (2020), Johannes Tykkyläinen (2020), Valtteri Ylitalo (2020)
Hyökkääjät: Markku Flinck (2020), Alex Hukki (2020), Jesse Kallisalo (2020), Aleksi Kettunen (tryout), Väinö Koivula (tryout), Joni Kuivila (2020), Kalle Lehtinen (tryout), Juuso Meskanen (tryout), Oskari Ojanen (2020), Juho Painilainen (2020), Eeli Pajuoja (tryout), Verneri Rajakallio (tryout), Topi Salmela (2020)
Valmennus: Niko Raiskio, Harri Kohvakka, Janne Ojanen

Raahe-Kiekko, Raahe

+ Jaakko Svensk / h (S-Kiekko)
+ Jonas Holmberg / mv (Jeppis)
– Ville Sippala / h (IPK, tryout)
– Konsta Härkönen / h (JHT)
– Ville Kiviniemi / h (Laser HT)
– Mikko Taari / mv (Reims)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Juho Tarkka (2020)
Puolustajat: Sami Ekoluoma (2020), Jarkko Heikkilä (2020), Andres Kato (2020), Joonas Kuorilehto (2020), Mikko Vainikka (2020)
Hyökkääjät: Roni Haaraniemi (2020), Atte Junnila (2020), Arttu Rautiala (2020), Kalle Sippala (2020), Joni Suominen (2020), Jaakko Svensk (2020), Teemu Vääräkoski (2020)
Valmennus: Joni Hannuksela, Sami Ekoluoma

Riemu, Jyväskylä

– Jussi Vähämaa / h (Perunka HT)
– Henri Tikkanen / mv (Dunedin Thunder)
– Miska Autio / p (Dunedin Thunder)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit:
Puolustajat:
Hyökkääjät:
Valmennus:

S-Kiekko, Seinäjoki

+ Santtu Salminen / h (Ilves U20)
+ Marko Potila / h (Hermes U20)
+ Mikko Saikkonen / p (FPS)
+ Mikko Pehkonen / p (FPS)
Santeri Luostarinen / p (IPK, tryout)
– Jaakko Svensk / h (Raahe-Kiekko)
– Antti Makkonen / mv (D-Kiekko)
– Eemeli Pöytälaakso / h (Hela-Kiekko)
– Akseli Kalliainen / p (Virkiä)
– Petri Viitamäki / h (Hela-Kiekko)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Veeti Haapasalo (2020), Juho Niku (2020)
Puolustajat: Petteri Hanka (2020), Mikko Pehkonen (2020), Janne Pirttimäki (2020), Mikko Saikkonen (2020)
Hyökkääjät: Lauri Haimalainen (2020), Elias Märijärvi (2020), Eppu Oksanen (2020), Janne Parkkali (2020), Jesper Peltola (2020), Tomi Poikonen (2020), Marko Potila (2020), Joona Putkonen (2020), Antti Pöllänen (2020), Jukka Saikkonen (2020), Santtu Salminen (2020)
Valmennus: Pasi Määttänen, Mika Hormalainen

Titaanit, Kotka

+ Elias Huovinen / h (Titaanit U20)
+ Niklas Malinen / h (ei tietoa, tryout)
+ Mikke Lempiäinen / h (KY, tryout)
+ Leevi Pekkarinen / h (Ketterä U20)
+ Leevi Laine / p (HJK U20, tryout)
+ Erik Naroma / h (HC Giants)
– Joni Jokila / h (lopettaa)
Sopimuspelaajat
Maalivahdit: Juuso Hyyrynen (2020), Santeri Levänen (2020), Niilo Pussinen (2020)
Puolustajat: Erkka Huttunen (2020), Tomi Keijonen (2020), Lauri Kuusisto (2020), Leevi Laine (tryout), Petteri Paajanen (2020), Arttu Räisänen (2020), Markus Salminen (2020), Ville Äijälä (2020)
Hyökkääjät: Simo Eerola (2020), Elias Huovinen (2020), Jere Koikkalainen (2020), Panu Laitinen (2020), Roope Lantta (2020), Mikke Lempiäinen (tryout), Niklas Malinen (tryout), Erik Naroma (2020), Leevi Pekkarinen (2020), Valtteri Tamminen (2020)
Valmennus: Mika Iltola, Kari Mehkonen, Tino Turkia

Japyh.com

 Kirjoita kommentti & osallistu keskusteluun!

Ohjeet: Kirjoita kommenttisi tähän. Voit ottaa kantaa, mutta muista hyvät tavat. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on esimoderoitu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

 Japyh.comin kommentointisäännöt

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.