Jääkiekon MM-kisat 2019 – Slovakia 10.-26.05.2019


Miesten maailmanmestaruudesta pelataan Slovakian Bratislavassa ja Kosicessa 10.–26.5.2019.

| Lohkotaulukot | Otteluohjelma – lohkovaihe | Otteluohjelma – playoffs |

Lohkotaulukot

Lohko A – Steel Arena – Kosice
[table caption=”” colalign=”right|left|right|right|right|right|right|right|right”] #,JOUKKUE,O,V,JAV,JAH,H,ME,PTS
1.,Kanada,7,6,0,0,1,+25,18
2.,LEIJONAT,7,5,0,1,1,+11,16
3.,Saksa,7,5,0,0,2,0,15
4.,USA,7,4,1,0,2,+12,14
5.,Slovakia,7,3,1,0,3,+ 9,11
6.,Tanska,7,1,1,1,4,- 5,18
7.,Iso-Britania,7,0,1,0,6,-32,2
8.,Ranska,7,0,0,2,5,-34,2
[/table] Lohko B – Ondrej Nepela Arena – Bratislava
[table caption=”” colalign=”right|left|right|right|right|right|right|right|right”] #,JOUKKUE,O,V,JAV,JAH,H,ME,PTS
1.,Venäjä,7,7,0,0,0,+29,21
2.,Tshekki,7,6,0,0,1,+25,18
3.,Ruotsi,7,5,0,0,2,+20,15
4.,Sveitsi,7,4,0,0,3,+13,12
5.,Latvia,7,3,0,0,4,+ 1,9
6.,Norja,7,2,0,0,5,-14,6
7.,Italia,7,0,1,0,6,-43,2
8.,Itävalta,7,0,0,1,6,-31,1
[/table]

Otteluohjelma

Lohkovaihe
[table caption=”” colalign=”left|left|center|left|left|center”] PÄIVÄ,AIKA,LOHKO,KOTI,VIERAS,LOPPUTULOS
10.05.,17:15,A,Suomi,Kanada,3-1
10.05.,17:15,B,Venäjä,Norja,5-2
10.05.,17:15,A,Suomi,Kanada,3-1
10.05.,21:15,A,USA,Slovakia,1-4
10.05.,21:15,B,Tshekki,Ruotsi,5-2
11.05.,13:15,A,Tanska,Ranska,5-4 VL
11.05.,13:15,B,Sveitsi,Italia,9-0
11.05.,17:15,A,Saksa,Iso-Britannia,3-1
11.05.,17:15,B,Latvia,Itävalta,5-2
11.05.,21:15,A,Slovakia,Suomi,2-4
11:05.,21:15,B,Norja,Tshekki,2-7
12.05.,13:15,A,USA,Ranska,7-1
12.05.,13:15,B,Venäjä,Itävalta,5-0
12.05.,17:15,A,Tanska,Saksa,1-2
12.05.,17:15,B,Italia,Ruotsi,0-8
12.05.,21:15,A,Iso-Britannia,Kanada,0-8
12.05.,21:15,B,Latvia,Sveitsi,1-3
13.05.,17:15,A,USA,Suomi,3-2 JA
13.05.,17:15,B,Venäjä,Tshekki,3-0
13.05.,21:15,A,Slovakia,Kanada,5-6
13.05.,21:15,B,Norja,Ruotsi,1-9
14.05.,17:15,A,Iso-Britannia,Tanska,0-9
14.05.,17:15,B,Italia,Latvia,0-3
14.05.,21:15,A,Saksa,Ranska,4-1
14.05.,21:15,B,Sveitsi,Itävalta,4-0
15.05.,17:15,A,USA,Iso-Britannia,6-3
15.05.,17:15,B,Sveitsi,Norja,4-1
15.05.,21:15,A,Saksa,Slovakia,3-2
15.05.,21:15,B,Venäjä,Italia,10-0
16.05.,17:15,A,Kanada,Ranska,5-2
16.05.,17:15,B,Ruotsi,Itävalta,9-1
16.05.,21:15,A,Suomi,Tanska,3-1
16.05.,21:15,B,Tshekki,Latvia,6-3
17.05.,17:15,A,Ranska,Slovakia,3-6
17.05.,17:15,B,Itävalta,Norja,3-5
17.05.,21:15,A,Suomi,Iso-Britannia,5-0
17.05.,21:15,B,Tshekki,Italia,8-0
18.05.,13:15,A,Tanska,USA,7-1
18.05.,13:15,B,Latvia,Venäjä,1-3
18.05.,17:15,A,Kanada,Saksa,8-1
18.05.,17:15,B,Italia,Norja,1-7
18.05.,21:15,A,Iso-Britannia,Slovakia,7-1
18.05.,21:15,B,Ruotsi,Sveitsi,4-3
19.05.,17:15,A,Saksa,USA,1-3
19.05.,17:15,B,Itävalta,Tshekki,0-8
19.05.,21:15,A,Ranska,Suomi,0-3
19.05.,21:15,B,Sveitsi,Venäjä,0-3
20.05.,17:15,A,Ranska,Iso-Britannia,3-4 JA
20.05.,17:15,B,Ruotsi,Latvia,5-4
20.05.,21:15,A,Kanada,Tanska,5-0
20.05.,21:15,B,Itävalta,Italia,3-4 VL
21.05.,13:15,A,Suomi,Saksa,2-4
21.05.,13:15,B,Tshekki,Sveitsi,5-4
21.05.,17:15,A,Slovakia,Tanska,2-1 VL
21.05.,17:15,B,Norja,Latvia,1-4
21.05.,21:15,A,Kanada,USA,3-0
21.05.,21:15,B,Ruotsi,Venäjä,4-7
[/table]

Playoffs
[table caption=”” colalign=”left|left|left|left|left|center”] PÄIVÄ,AIKA,PAIKKA,KOTI,VIERAS,LOPPUTULOS
23.05.,17:15,Ondrej Nepela Arena,Venäjä,USA,4-3
23.05.,17:15,Steel Arena,Kanada,Sveitsi,3-2 JA
23.05.,21:15,Ondrej Nepela Arena,Tshekki,Saksa,5-1
23.05.,21:15,Steel Arena,Suomi,Ruotsi,5-4 JA
25.05.,16:15,Ondrej Nepela Arena,Venäjä,Ruotsi,0-1
25.05.,20:15,Ondrej Nepela Arena,Kanada,Tshekki,5-1
26.05.,16:45,Ondrej Nepela Arena,Venäjä,Tshekki,seuranta
26.05.,21:15,Ondrej Nepela Arena,Kanada,Suomi,seuranta
[/table]

Viimeksi muutettu sunnuntain, 26. toukokuuta 2019 – 11:17